Описание
Миронівський інститут пшениці імені В.М. Ремесла Національної академії аграрних наук України – одна з провідних селекційних установ в Україні – створений у 1968 р. на базі Миронівської селекційно-дослідної станції, заснованої 1912 року.Миронівському інституту пшениці (площа земельних угідь 287,65 га) підпорядковані державне підприємство «Дослідне господарство „Еліта” Миронівського інституту пшениці Національної академії аграрних наук України» (площа земельних угідь 1419 га, з них сільськогосподарських угідь 1318 га, в т.ч. орних земель – 1316 га, у структурі яких зернові займають понад 50%), розташоване поруч з інститутом, та Носівська селекційно-дослідна станція (с. Дослідне Носівського району Чернігівської області) – одна з найстаріших наукових установ України (заснована в червні 1911 р.). Носівській СДС підпорядковане державне підприємство «Дослідне господарство Носівської селекційно-дослідної станції Миронівського інституту пшениці Національної академії аграрних наук України», яке має в користуванні 755 га ріллі.
Основні напрями діяльності Миронівського інституту пшениці – розробка теоретичних основ селекції, включаючи методи біотехнології; – селекція на імунітет та дослідження фізіологічних, біохімічних і генетичних основ продуктивності, морозостійкості, посухостійкості, а також підвищення якості зерна;
– створення нових високопродуктивних сортів-інновацій озимої та ярої пшениці, озимого та ярого ячменю, озимого тритикале;
– розробка інноваційних, екологічно безпечних технологій вирощування нових сортів зернових колосових культур;
– виробництво оригінального (добазового) та елітного (базового) насіння нових сортів цих культур.
Виробництво оригінального елітного та репродукційного насіння сільськогосподарських культур є основним напрямом діяльності дослідних господарств Миронівського інституту пшениці і Носівської станції.
За час діяльності Миронівської станції та інституту створено і передано на державне сортовипробування 276 сортів дев’ятнадцяти сільськогосподарських культур, серед яких шедеври світової cелекції – сорти пшениці озимої Українка та Миронівська 808.
У 2014 р. сорти озимої пшениці миронівської селекції займали в Україні 1,4 млн. га, що становить майже третину посівів під цією культурою (всього під озимою пшеницею близько 5 млн. га), ярого ячменю – 42,5 тис. га (із 741 тис. га), ярої пшениці – близько 20 %, або 15,6 тис. га із 94,3 тис. га посівних площ по країні.У 2014 р. укладено 91 ліцензійну угоду на використання сортів селекції Миронівського інституту пшениці з наданням 209 ліцензій.
Щороку установою виробляється до 2000 т насіння озимих і понад 300 т ярих культур високих репродукцій.
У Миронівському інституті пшениці 118 працівників, із них 59 наукових співробітників, у тому числі 2 доктори та 11 кандидатів наук. У складі установи 10 підрозділів. Наукова структура складається з 4 відділів( в один з яких входять 5 лабораторій ) та однієї лабораторії. На Носівській станції 33 працюючих, із них 15 наукових співробітників, у тому числі 6 кандидатів наук.У складі станції 6 лабораторій. Наукові підрозділи інституту та станції виконують 21 завдання за 7 програмами наукових досліджень НААН.
Показником впливу установи на аграрну галузь є впровадження у виробництво та розповсюдження основних наукових розробок, що і визначає ефективність її діяльності. На кінцевий результат – сорт і технологію – разом із селекціонерами працюють генетики, фізіологи, агротехніки, насінники, технологи, фахівці із захисту рослин та біотехнології, економісти. Адже тільки злагоджена і скоординована робота може забезпечити успіх.
Сучасні сорти повинні бути високопродуктивними, стійкими проти хвороб та шкідників, морозо- та посухостійкими, мати відмінну якість, високу стійкість до вилягання, проростання на пні та обсипання.
Такий комплекс господарських ознак важко поєднати в одному сорті. Тому вчені Миронівського інституту пш